Open/Close Menu Адвокатска кантора „Stefanova & Partners“ – Вашият верен помощик
Административните  наказания за незаплатени ТОЛ такси противоречат на правото на  Европейския съюз

ТОЛ ТАКСИ

Законът за пътищата въвежда задължение за собственика (ползвателя) на моторното превозно средство движещо се по платена пътна мрежа, в случаите когато то е  с обща технически допустима максимална маса над 3,5 тона, да заплати ТОЛ такса, даваща право на пътното превозно средство, за което е заплатена, да измине определено разстояние между две точки. Съответно на така регламентираните в Закона за пътищата условия за ползване на платената пътна мрежа, в е въведено задължение за собствениците на пътно превозно средство или вписания в свидетелството му за регистрация  ползвател, да не допускат движението на пътно превозно средство по път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, ако за пътното превозно средство не са изпълнени задълженията във връзка с установяване на размера и заплащане на съответната такса според категорията на пътното превозно средство.

 АДМИНИСТРАТИВНИ НАКАЗАНИЯ ПО ЗАКОНА ЗА ПЪТИЩАТА

При неизпълнение на задължение за установяване размер и заплащане на дължима ТОЛ такса и при неплащане на компенсаторна такса по чл. 10, ал.2 от Закона за пътищата, виновните водачи на превозни средства, респ. собственици или ползватели  допуснали  неизпълнение на посоченото задължение, подлежат на административнонаказателна отговорност. Наказанията, предвидени закона  са с  фиксиран размер:

300.00 лева за нарушение по чл. 179,ал.3 от ЗП, 

1800 за нарушение по чл.179, ал.3а от ЗП и

2500.00 лева за нарушение по чл.179, ал.3б от ЗП, а съответно юридическите лица собственици или ползватели на МПС допуснали движение на ППС  при неизпълнение на посочените задължения следва да понесат имуществена санкция в посочения абсолютно определен размер.

ПРИЛОЖИМО ЕВРОПЕЙСКО ПРАВО

Съгласно член 9а от Директива 1999/62/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 17 юни 1999 година относно заплащането на такси от тежкотоварни автомобили за използване на определени инфраструктури, изменена с Директива 2011/76/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 27 септември 2011г., Държавите членки установяват съответен контрол и определят система от наказания, приложими за нарушаване на националните разпоредби, приети по настоящата директива. Те предприемат всички необходими мерки, за да гарантират изпълнението на тези национални разпоредби. Установените наказания трябва да бъдат ефективни, съразмерни и възпиращи.

В началото на 2023г. Административен съд – Хасково отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз, по въпроса дали фиксираните глоби и имущественитещ санкции, които не позволяват разглеждане на конкретните обстоятелства на всяко нарушение, са съвместими с изискванията за съразмерност, предвидени в член чл.9а от Директива 1999/62/ ЕО на Европейският парламент и на Съвета от 17.06.1999 г.

На  21.11.2024г. Съдът на Европейския съюз (СЕС) се произнесе с решение по Дело C-61/23, според което Член 9а от Директива 1999/62/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 17 юни 1999 година относно заплащането на такси от тежкотоварни автомобили за използване на определени инфраструктури, изменена с Директива 2011/76/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 27 септември 2011г., трябва да се тълкува в смисъл, че посоченото в него изискване за съразмерност не допуска система от наказания, която предвижда налагане на глоба или имуществена санкция с фиксиран размер за всички нарушения на правилата относно задължението за предварително заплащане на таксата за ползване на пътната инфраструктура, независимо от характера и тежестта им, включително когато тази система  предвижда възможността за освобождаване от административнонаказателна отговорност чрез заплащане на „компенсаторна такса“ с фиксиран размер.

Какви са последиците от постановеното от СЕС решение по Дело C-61/23?

Цитираният съдебен акт установява, че българското законодателство, в частта относно административните наказания при незаплатени такси от тежкотоварни автомобили за използване на определени инфраструктури (ТОЛ ТАКСИ), не съответстват на европейското законодателство. Това задължава Народното  събрание да приеме промени в законодателството, с които да бъдат създадени механизми за привеждането му в съответствие с Правото на Европейския съюз.

            Как се отразява постановеното от СЕС решение по Дело C-61/23 на наложените от Агенция пътна инфраструктура административни наказания?

Според чл. 633 от Гражданския процесуален кодекс, постановеното по преюдициално решение на Съда на Европейските общности е задължително за всички съдилища и учреждения в Република България. С оглед на същото, всички  издадени от Агенция пътна инфраструктура електронни фишове, с които са наложени административни наказания за  нарушения на правилата относно задължението за предварително заплащане на таксата за ползване на пътната инфраструктура (ТОЛ ТАКСА), които не са влезли сила, ще бъдат отменени от компетентния съд, при оспорването им.

            Има ли значение постановеното от СЕС решение по Дело C-61/23 за вече заплатените или влезли в сила глоби, имуществени санкции и компенсаторни такси, наложени от Агенция пътна инфраструктура административни наказания?

За физическите и юридически лица, които вече са заплатили наложените им санкции без да ги обжалват, или след отхвърляне на жалбите им от съда, възниква възможност за завеждане на искове срещу Народното събрание или съответния съд, за обезщетяване за вреди, причинени от съществено нарушение на правото на Европейския съюз.

декември 2024г.

Остави коментар:

*

Вашия имейл няма да бъде публикуван.

Stefanova & Partners
© 2021 Всички права запазени.
Дизайн и Seo от Optimiziraime.bg
logo-footer

   

           
Call Now Button